Školstvo vo svete

 • Digitálne nástroje pre vzdelávanie v čase krízy

  20.04.2020 Veľká časť sveta je dnes nútená prejsť na vyučovanie na diaľku: pomocou digitálnych nástrojov. Ale ako si z nich vybrať a ako si vlastne komunikáciu so žiakmi či študentmi zorganizovať? V tomto článku ponúkame pre inšpiráciu prehľad nástrojov, ktoré sú populárne vo svete.

 • Británia si nevie poradiť s inklúziou v školstve

  11.11.2019 Britská vláda vydala v roku 2014 nové nariadenia, ktoré mali výrazne zvýšiť prijímanie detí so špeciálnymi potrebami do bežných škôl. K tomu aj došlo, no výsledná situácia je neutešená.

 • Jedna z najmocnejších organizácií v UK? Školská inšpekcia Ofsted

  11.11.2019 Britská inšpekčná služba Ofsted (Office of Standards in Education) funguje od roku 1992. Školské inšpekcie existovali aj predtým, v Británii ich tradícia siaha dokonca až do roku 1833. Vtedy vláda zaviedla každoročné granty pre dve spoločnosti (presnejšie, niečo ako nadácie), ktoré prevádzkovali školy po celom území Británie. Aby kontrolovala, či sú peniaze na školy dobre použité, zaviedla systém inšpektorov.

 • Ďalšie protesty proti Macronovej školskej reforme

  11.11.2019 Tisíce učiteľov vyšli do ulíc na protest proti školskej reforme vo Francúzsku po samovražde jednej z kolegýň.

 • Naozaj vyšlo vo svete spojité písmo z módy?

  08.11.2019 V roku 2017 u nás na chvíľu vypukla kontroverzia ohľadom toho, či dovoliť ďalšie rozširovanie písania nespojitým písmom. Pred niekoľkými rokmi k nám totiž dorazila novinka z Čiech, Comenia Script. Ide o typ písma, ktoré vyvinula tamojšia grafička ako úvodné písmo, ktorým sa môžu prváci učiť písať rukou.